Tajemnice Blockchain: największe dziwactwa związane z opłatami za transakcje kryptograficzne

Spójrz na kilka transakcji kryptograficznych, które wiązały się z niepotrzebnie wysokimi opłatami.

Użytkownicy mogą wysyłać kryptowaluty praktycznie w dowolnym miejscu na świecie za pośrednictwem łańcuchów bloków, na których są oparte. Wysyłając aktywa kryptograficzne, naliczane są jednak opłaty. W przypadku niektórych aktywów transakcje mogą trwać dłużej, w zależności od powiązanych z nimi łańcuchów bloków. Niektóre portfele i platformy kryptowalut dają użytkownikom możliwość wyboru opłaty transakcyjnej. Wyższe opłaty zwykle skutkują szybszymi transakcjami.

Jednak przez lata niektórzy posiadacze aktywów umieszczali swoje monety lub żetony w niewłaściwych polach, co skutkowało wygórowanymi, choć przypadkowymi opłatami. Na przykład posiadacz może chcieć wysłać 12 Bitcoinów ( BTC ) za opłatą 0,01 BTC, chociaż może przypadkowo umieścić 12 BTC w polu opłat, wydając 12 BTC na opłaty, wysyłając tylko 0,01 BTC do miejsca docelowego.

Wystąpiło wiele wpadek związanych z opłatami związanymi z Ether ( ETH ) i Bitcoin. Oto kilka bolesnych historii o opłatach.

Wystarczająco dużo Ether, aby wypłacić 1000 USD dziennie przez rok

W lutym 2019 jeden uczestnik branży omyłkowo zapłacił ogromną kwotę 2730 ETH za opłaty w ramach trzech transakcji opartych na Ethereum. Nadawca uiścił opłaty w wysokości 420, 210 i 2100 ETH w triadzie transakcji. Według cen ETH w momencie raportowania w marcu 2019 r., Koszty transakcji wyniosły łącznie około 365 800 USD.

Na szczęście ten nadawca otrzymał akt dobrej woli od SparkPool, puli wydobywczej po drugiej stronie transakcji. „Dziękuję SparkPool i Twoim górnikom za pomoc w odzyskaniu naszej straty” – zauważył przypadkowy podmiot dokonujący transakcji ETH jako część wiadomości z łańcucha bloków. „Jesteśmy gotowi podzielić się połową z 2100 ETH z górnikami, aby podziękować ich uczciwości”, dodał transaktor.

Ether jest obecnie wyceniany na 1850 USD za monetę w momencie publikacji, co daje łączną wartość tego wydarzenia nieco ponad 5 milionów USD.

Saga o opłatach z udziałem milionów

Latem 2020 roku pojawiły się trzy transakcje Ethereum , które pociągnęły za sobą łączne opłaty o wartości ponad 5 milionów USD, w oparciu o ceny ETH w tamtym czasie. Ktoś wysłał 0,55 ETH, o łącznej wartości prawie 134 USD , w transakcji z 10 czerwca 2020 r., Wydając na gaz aż 2,6 miliona dolarów ETH – termin branżowy określający środki zapłacone za transakcje w sieci Ethereum.

Po wielomilionowej opłacie pojawiły się dwie kolejne potężne transakcje. Jeden widział kolejne 2,6 miliona dolarów zapłacone za wysłanie 350 ETH. Drugi przesłał 3,221 ETH, co daje prawie taką samą kwotę za gaz – dokładnie 2,310 ETH. Wszystkie trzy ruchy miały miejsce między 10 a 11 czerwca 2020 r.

Ta saga może jednak nie była podsumowaniem kilku błędów. Późniejsze doniesienia ujawniły, że trzecia transakcja – ta, która kosztowała 2310 ETH, aby przenieść 3221 ETH – była wynikiem „złośliwego ataku” na portfel ofiary.

Para wielomilionowych transferów gazu pozostaje bez ostatecznego wyjaśnienia, chociaż teorie obejmują prosty błąd użytkownika, próby szantażu związane z hakerem i podejrzenie, że schemat Ponzi powoduje utratę pieniędzy. Jednak na dzisiejszym rynku te trzy transakcje są warte ponad 43,6 miliona dolarów.