Rumunia: Państwo ma sprzedawać przejęte bitcoin i etereum

W Rumunii rząd ma zamiar po raz pierwszy przeprowadzić na swojej aukcji poza walutami cyfrowymi skonfiskowanymi z działalności przestępczej. Państwowa agencja odpowiedzialna za sprzedaż skonfiskowanych nieruchomości, ANABI, ujawniła 2 października br., że podczas nadchodzącej aukcji odbędzie się aukcja Bitcoin Code i eteru. Organ ten nie podał jednak konkretnych kwot BTC lub ETH, które zostaną sprzedane na aukcji.

ANABI domaga się pełnej zgodności z przepisami.

W ogłoszeniu ANABI zauważono, że cena otwarcia dla 0,97 ethereum tokenów wyniesie 401 USD, a dla 0,6 bitcoin tokenów będzie wynosić 7347 USD, zgodnie z danymi urzędu.

Ponadto, ANABI podkreśliła, że adres kryptograficzny zwycięskiego oferenta musi pochodzić z prawnie zatwierdzonej firmy zajmującej się wymianą kryptograficzną. Co więcej, wybrana giełda musi być podmiotem, który spełnia wymogi przepisów prawnych i polityki Rumunii w zakresie instrumentów finansowych. Giełda powinna wdrożyć środki znane klientowi (KYC) dla swoich posiadaczy rachunków i stosować się do wszystkich lokalnych i międzynarodowych przepisów w zakresie przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy.

Rumuński rząd został wcześniej wezwany do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości za wstrzymanie się ze szczegółowym wdrożeniem do prawa pełnego zestawu polityk określonych w piątej dyrektywie w sprawie przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Niedawno sąd ukarał zarówno Rumunię, jak i Irlandię w związku z opóźnieniem we wdrażaniu dyrektywy. Rumunia zapłaciła do 3,5 mln dolarów grzywny, czyli o 1 mln dolarów mniej, niż chciałby tego sąd ze względu na obecną sytuację gospodarczą.

Pierwsze rumuńskie wydarzenie aukcji kryptońskiej

Rządy wszystkich państw organizowały wydarzenia aukcyjne dla skonfiskowanych walut kryptograficznych związanych z oszustwami. Jest to jednak pierwszy raz, gdy władze Rumunii organizują takie wydarzenie. Trzy lata temu australijskie organy ścigania skonfiskowały 24 518 BTC jako dochody z oszustw, które rząd australijski nakazał sprzedać na aukcji Ernst and Young. Ponadto, rząd bułgarski sprzedał na aukcji około 213.000 BTC przejętych przez organy ścigania. Rząd Stanów Zjednoczonych często przeprowadza aukcje Bitcoinów za pośrednictwem Marszałków Stanów Zjednoczonych.