Oszustwo Bitcoin zdobywa 90 milionów dolarów przejęte przez policję NZ.

Organy ścigania w Nowej Zelandii przejęły 90 milionów dolarów od Alexandra Vinnika, podejrzanego o masowe oszustwo Bitcoinów.

Władze w Stanach Zjednoczonych utrzymują, że Vinnik wyprał miliardy dolarów za pośrednictwem BTC-e, jednej z największych na świecie giełd kryptograficznych. W pewnym momencie w 2015 roku BTC-e obsługiwała pełne 3 procent wszystkich transakcji Bitcoinów.

Domena BTC-e została przejęta przez rząd Stanów Zjednoczonych w dniu 28 lipca 2017 r. wraz z 38% wszystkich funduszy klientów.

Masowe oszustwa związane z Bitcoinami
Nowozelandzka policja zamroziła 90 milionów dolarów [129 milionów AUS$] z nowozelandzkiej firmy będącej w posiadaniu funduszy Canton Business Corporation, której właścicielem jest Vinnik.

Nowozelandzka policja skonfiskowała 90 milionów dolarów, jak twierdzą, były to nielegalne zyski z oszustwa Bitcoin.
Komisarz nowozelandzkiej policji Andrew Coster twierdzi, że skonfiskowane pieniądze prawdopodobnie pochodziły od tysięcy ofiar, które padły ofiarą oszustwa Bitcoin Future przez BTC-e. Coster zauważył również, że jego agencja ściśle współpracowała w tej konkretnej sprawie z amerykańską służbą skarbową.

Coster powiedział, że Nowa Zelandia może być celem dla zagranicznych przestępców, którzy chcą założyć firmy fasadowe ze względu na łatwość prowadzenia działalności gospodarczej w tym kraju. Następnie powiedział: „Jednakże, to powściągliwość pokazuje, że Nowa Zelandia nie jest i nie będzie bezpieczną przystanią dla nielegalnych dochodów generowanych przez przestępców w innych częściach świata“.

Poszukiwany człowiek

Opowieść o Aleksandrze Vinniku i jego ściganiu przez organy ścigania jest długa. On aresztować w Grecja z powrotem w 2017 podczas gdy na rodzinny urlop.

Aresztowanie inspirować prośba od Stany Zjednoczone Grecja. O jego ekstradycję zabiegało kilka krajów, takich jak Stany Zjednoczone, Francja i Rosja.

Vinnik walczył o ekstradycję przez dwa lata. Jego zespół prawników chciał go poddać ekstradycji do Rosji, jego ojczyzny, gdzie stanął w obliczu mniejszych zarzutów. Sądy greckie ostatecznie zdecydowały się na ekstradycję Vinnika do Francji, a następnie do Stanów Zjednoczonych, a następnie do Rosji.

Przynoszący zyski przekręt Bitcoinów.

Francja oskarża Vinnika o wymuszenia i pranie brudnych pieniędzy, którym zaprzecza. Przed ekstradycją do Francji poddano go 35-dniowemu strajkowi głodowemu.

Adwokat Vinnika powiedział, że jego klient musiał zostać hospitalizowany, kiedy przybył do Francji z powodu strajku głodowego.

Kiedy był przetrzymywany w Grecji, Vinnik był podobno celem spisku zamachowego przez truciznę. Władze wzmocniły jego bezpieczeństwo i zabroniły mu przyjmowania żywności, wody i przedmiotów od osób, których nie znał. Sugerowano, że istnieje możliwość powiązania Vinnika z Fancy Bear, grupą cyberespiracyjną, która podobno ma powiązania z GRU, rosyjską agencją wywiadu wojskowego.